TSCHELIGI Lajos

TSCHELIGI Lajos

8 500,00 zł
Brutto

"Zaślubiny"

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

TSCHELIGI Lajos – Węgry, Szwajcaria
(10 sierpnia 1913 – 13 czerwca 2003)

Węgierski malarz, muzyk i kompozytor, architekt, filozof.
Znany z metafizycznego, abstrakcyjnego stylu.

Urodził się w Budapeszcie w rodzinie muzyków i rzeźbiarzy. Jego ojciec, malarz i konserwator kościelny był jego pierwszym nauczycielem malarstwa.
Studiował malarstwo u profesorów Illés Aladár Edvi’ego i Oskara Glatzema.
Pogląd młodego studenta, że nie ma sztuki bez natury znalazł odzwierciedlenie w jego wczesnych olejnych i pastelowych pejzażach.
“W tych obrazach można poczuć, że artysta jest prawdziwym Węgrem, słyszy szum wody, czuje oddech równin i świeżości przynoszonej przez naturę” - napisał jeden z krytyków po pierwszej wystawie w 1943 roku.

W trakcie II Wojny Światowej (służył jako żołnierz) wyraźnie dojrzał jako artysta.
Jego pragnieniem jako artysty było wyrażenie jego percepcji światła, witalności, wiedzy o prezentacji duszy i ducha w kolorze oraz formie.
Swoje przedmioty- ludzi, krajobrazy, wydarzenia ukazywał silną wibrującą wyrazistość.
W 1948 roku zaprezentował trzy ze swoich obrazów na stulecie wystawy w Budapeszcie.

Małżeństwo w 1950 roku z Agnes Csürös i pragnienie posiadania rodziny wymagało od artysty stałego dochodu. W związku z tym, Tscheligi studiował geodezję i pracował jako kierownik budowy w Eger w górach Bück. Każdą wolną chwilę poświęcał jednak swojej największej pasji, malarstwu.

W 1956 roku w związku z zawirowaniami politycznymi na Węgrzech, artysta wraz z rodziną uciekł do Chur w Szwajcarii. W swoim studiu na starym mieście uczył sztuki. W studio/galerii w St. Moritz znalazł światło i wolność do odkrywania filozoficznych myśli o znaczeniu kolorów. Rozwinięcie wewnętrznych impulsów do wyrażenia niezbędnej przejrzystości wykreowało jego pierwsze abstrakcyjne prace. Zainspirowany filozofią Rudolfa Steinera poświęcił się nauce jego własnego stylu malarskiego – metafizycznej abstrakcji oraz rozwijaniu swojej własnej filozofii kolorów.
Następstwem tego były zaproszenia na lokalne wystawy w Szwajcarii, Francji i Anglii. Należał do Towarzystwa Szwajcarskich Malarzy, Rzeźbiarzy i Architektów w Bernie (1965). Uzyskał obywatelstwo szwajcarskie w 1971roku, które znacząco zwiększyło zainteresowanie jego sztuką przez tamtejszy rynek.

Wystawiał w Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej i Azji. Zostawił stale rosnącą grupę wiernych ludzi, którzy każdego dnia czerpią z jego sztuki duchowe i emocjonalne inspiracje.

O obrazie:

Technika: autorska mieszana - olej ,akryl
Sygnatura: autorska prawy dół: Tscheligi z inicjałami  imienia oraz datowanie 1963 
Podobrazie: bardzo twarda płyta drewniana - wielowarstwowa, jednostronnie fakturowana (bez  gruntowania)
Wymiary: 58 x 42,5 w cm

Oprawa: współczesna 

MA-00015-16
1 Przedmiot