FUHRICH Joseph von

FUHRICH Joseph von

9 000,00 zł
Brutto Dostawa w ciągu 3-4 dni roboczych

Szkicownik rzymski 

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

Joseph von Führich (lub Josef Ritter von Führich )

* ur. 9 lutego 1800 Kratzau - Czechy

+ zm. 13 marca 1876 Wiedeń - Austria

Austriacki malarz, jeden z nazarejczyków.

Od najmłodszych lat, Führich pozostawał pod głębokim wrażeniem rustykalnych obrazów zdobiących kaplice przydrożne w jego rodzinnym kraju. Jego pierwszą próbą kompozycji był szkic na święto Bożego Narodzenia w domu ojca. Doczekał dnia, kiedy stał się sławnym kompozytorem epizodów biblijnych, a jego święte tematy były przenoszone w niezliczonych powtórzeniach do przydrożnych kościołów państwa austriackiego, gdzie chłopi nauczyli się w ten sposób podziwiać sztukę współczesną, ożywiającą modele dawnych epok.

Führich został uczniem Akademii Praskiej w 1816 roku. Pierwszą inspirację czerpał z rycin Dürera i Petera von Corneliusa do Fausta Goethego. W 1826 roku udał się do Rzymu, gdzie starał sie czerpać inspiracje z licznych fresk. Führich był zwolennikiem ruchu nazarejskiego, romantycznym artystą religijnym, który starał się przywrócić ducha Dürera i nadać nowy kształt tematom biblijnym. Jego mistrzostwo w dystrybucji, formie, ruchu i ekspresji było znaczące.

W swoim dorbku miał m.in. projekt austriackiego banknotu 10 Guldenów (1863). Jako kreślarz krajobrazu zasadniczo był kreatywny, a kiedy tworzył monumentalne obrazy, nie odnosił juz takiego sukcesu jak przy projektowaniu tematów do drzeworytów. Sława Führicha rozszerzyła się daleko poza stolicę Austrii, a jego ilustracje do Tiecka „s Genofeva , w Modlitwie Pańskiej , triumf Chrystusa, droga do Betlejem, następstwo Chrystusa według Tomasza Kempis , marnotrawnego syna, stały się dobrze znane. Szczególnie jego „Syn marnotrawny” wyróżnia się fantazją, z jaką duch zła ucieleśnia postać stale powracającej, podobnie jak postać Mefistofelesa, który pokusił się w ludzkiej, ale demonicznej postaci. W 1834 r. Został kustoszem, a w 1841 profesorem kompozycji w Akademii Wiedeńskiej. W kolejnych latach wykonał monumentalne obrazy do kościoła św. Nepomucena, a w latach 1854–61 obszerną serię malowideł ściennych, które pokrywają wnętrze kościoła Lerchenfeld w Wiedniu. W 1872 przeszedł na emeryturę i został rycerzem Orderu Franciszka Józefa. 1875 rokk to data jego ilustracji do Psalmów . Führich zmarł w Wiedniu. Jego autobiografia została opublikowana w 1875 roku, a wspomnienie jego syna Lucasa w 1886 roku.

-----------------------------------------

O eksponacie

Autor: Joseph von Führich

Tytuł: "Szkicownik rzymski" /strona 6-7/

Technika: ołówek na papierze - awers/rewers

Sygnatura: autorska

Rok powstania: 1827 r.

Wymiary: 16 x 11,5 w świetle passe-partout

52,5 x 40 po obrysie ramy.

Oprawa współczesna - podwójna, szkło antyrefleksyjne

Stan zachowania znakomity!

-----------------------------------------

MA-0022-24
1 Przedmiot