ASTNER Jan

ASTNER Jan

1 850,00 zł
Brutto Dostawa w ciągu 5-7 dni roboczych

" Voluptuous Towns Q 004 Gibraltar, 2018 "

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

Jan Astner


Studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej i na University of Detroit w USA. Uzyskał tytuł magistra sztuki na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malarstwo studiował w pracowniach Franciszka Maśluszczaka, Andrzeja Bieńkowskiego oraz Jacka Sempolińskiego.

Jest zafascynowany synestezjami (symultanicznym odbiorem multizmysłowym) i malarstwem procesowym, którego istotą jest poszukiwanie innowacyjnych technik i sposobów tworzenia obrazów. Stosuje te zasady w cyklach swoich prac. Każda seria odnosi się do innej tematyki, tworzona jest unikalną techniką malarską.

TRANSHUMAN VISIONS / PORTRAITS (głos w dyskusji na temat filozofii i postawy transhumanistycznej), TRANQUILIDAD (syntetyczny zapis emocji, nastrojów i odczuć związanych ze stanem spokoju), SYBARITIC POSES (pełne zmysłowości abstrakcyjnie akty), VOLUPTUOUS TOWNS (alegorie miast, notatnik podróżnika), COINCIDENCES (syntetyczne pejzaże powstające w pracowni na podstawie szkiców), SYNESTHETIC GARDENS, (obrazy inspirowane synestezjami), CUMULATIONS (kompozycje analizujące skomplikowanie relacji społecznych), COINCIDENCES ( kontrastowe rysunki abstrakcyjnych pejzaży.

-----------------------------------------

Jan Astner - VOLUPTUOUS TOWNS - portrety miast


Każde miasto jest inne. Portret miasta to nie tylko urbanistyka i architektura. Miasta to ludzie. Każde miasto to inni ludzie, inny sposób życia, inne zwyczaje. Wiemy o tym wszyscy: miasta mają swoje zapachy, swoją paletę barw, tajemnicze zakątki, zionące brzydotą zaułki, wypielęgnowane trawniki i góry śmieci na chodnikach, dzielnice sytości i biedy. To my, ich twórcy, mieszkańcy, czynimy je takimi, jakimi są, unikalnymi na swój, różny, fascynujący sposób. To one tworzą nas, nasze piękno i brzydotę. To mieszkańcy tworzą portret miasta.

Seria “Voluptuous Towns“ - portretów miast - to pamiętnik z podróży artysty. Każdy obraz nawiązuje do innego odwiedzonego przez malarza miasta. Każdy jest zapisem odczuć, jakie wizycie towarzyszyły, odkryciom i doświadczeniom. Fascynujące w podróżowaniu jest odkrywanie tej sfery, której nie widać, którą można indywidualnie doznać przyglądając się ludziom, a właściwie ich podglądając. To świat barwny, różnorodny i zawsze coś przed przyjezdnymi ukrywający. Każde miasto ma swoje tabu, swoje skrywane tajemnice - bo każde miasto żyje swoim intymnym życiem.


Spójrzmy jednak na miasta trochę inaczej. Tak, jak to proponuje Jan Astner w swoich “Voluptuous towns” - popatrzmy na portrety miast. On je podgląda. Może, jako podróżnik kolekcjonujący wrażenia? Może jako poszukiwacz przygód? Może chce w nich znaleźć unikalność każdego miasta.

Każdy z portretów miast ma swoisty, odpowiadający mu koloryt, od pastelowego, delikatnego po agresywne, narzucające zderzenia barw. Jasne siatki ulic, ale też ograniczające kraty, mury, ściany, przepierzenia. Astner zapisuje to, co dzieje się pod pozorami, pod powierzchnią, wydobywa, co ukryte, odsłania tabu, bardzo sugestywnie ujmując swoje spostrzeżenia w barwy i formy? Na pewno daje nam przestrzeń na interpretacje. Włączmy nadbieg fantazji i syćmy zmysły namiętnością, pożądaniem, ale i rozkosznymi widokami, bo każdy portret miasta jest inne. Zupełnie jak my.

Portrety miast Jana Astnera malowane są metodą odcisków, beż użycia pędzla. Stemplowane najprzeróżniejszymi narzędziami, płaszczyznami. Nawiązujące do kubizmu, makro puentylizmu - bardzo bogate i wielowarstwowe. Strukturę obrazu można studiować wielokrotnie, i za każdym razem odkryjemy coś nowego. To bogactwo wynika z różnorodności zastosowanej techniki malarskiej i podkreśla zmysłowość obrazów.

-----------------------------------------

Wystawy:

Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach w Polsce, Belgii, Szwecji i Hiszpanii.

Międzynarodowe targi i salony sztuki

International Art Fair, Toulouse, France

Targi Sztuki Dostępnej, Warsaw, Poland

Luxembourg Art Week, Luxembourg

Salon d'art Carrousel du Louvre, Paris, France

Brussel Contemporary Art, Brussel, Belgium

Antwerpen Art Fair, Antwerpen, Belgium

 

O obrazie

Autor: Jan Astner

Tytuł: "Voluptuous Towns Q 004 Gibraltar, 2018"

Technika: farby akrylowe na płótnie naciągniętym na krosno drewniane

Sygnatura: autorska, na odwrociu

Wymiary: 45 x 45 x 2 w cm /po obrysie obrazu/

 

           *przedstawiony na zdjęciu obraz w oprawie jest jedynie symulacją galeryjną

** istnieje możliwość oprawy obrazu po uprzednim uzgodnieniu z kupującym

MA-0009-21
1 Przedmiot