ASTNER Jan

ASTNER Jan

4 200,00 zł
Brutto Dostawa w ciągu 5-7 dni roboczych

" Cumulations 030, 2018 "

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

Jan Astner


Studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej i na University of Detroit w USA. Uzyskał tytuł magistra sztuki na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malarstwo studiował w pracowniach Franciszka Maśluszczaka, Andrzeja Bieńkowskiego oraz Jacka Sempolińskiego.

Jest zafascynowany synestezjami (symultanicznym odbiorem multizmysłowym) i malarstwem procesowym, którego istotą jest poszukiwanie innowacyjnych technik i sposobów tworzenia obrazów. Stosuje te zasady w cyklach swoich prac. Każda seria odnosi się do innej tematyki, tworzona jest unikalną techniką malarską.

TRANSHUMAN VISIONS / PORTRAITS (głos w dyskusji na temat filozofii i postawy transhumanistycznej), TRANQUILIDAD (syntetyczny zapis emocji, nastrojów i odczuć związanych ze stanem spokoju), SYBARITIC POSES (pełne zmysłowości abstrakcyjnie akty), VOLUPTUOUS TOWNS (alegorie miast, notatnik podróżnika), COINCIDENCES (syntetyczne pejzaże powstające w pracowni na podstawie szkiców), SYNESTHETIC GARDENS, (obrazy inspirowane synestezjami), CUMULATIONS (kompozycje analizujące skomplikowanie relacji społecznych), COINCIDENCES ( kontrastowe rysunki abstrakcyjnych pejzaży.

-----------------------------------------

Jan Astner - CUMULATIONS - dywagacje na temat relacji społecznych

Abstrakcyjne prace z serii CUMULATIONS Jana Astnera, wydaje się, przy pierwszym zetknięciu z pracami, przestrzenią, na której panuje całkowita swoboda twórcza, nieograniczona żadnymi zasadami. Jednak po chwili, widz dostrzega reguły rządzące pracami Jana Astner. Malarz, w celu przekazania swojej abstrakcyjnej idei, wykorzystuje w swoich obrazach zwykłe środków wyrazu jak: rytm, barwa, kontrast, walor. Jego obrazy są studiami relacji społecznych.

Każdy obraz można bardzo swobodnie interpretować. Można więc założyć, że artyści mają dużą swobodę i pole do kreatywności. Sztuka abstrakcyjna, w tym także malarstwo, pozwala artystom postrzegać umysłem, a nie oczyma. Jan Astner w serii CUMULATIONS tworzy obrazy z form, które nie są zaczerpnięte z widzialnego świata. Jan nadaje elementom malarskim nowe znaczenia. Używa kodu kolorystycznego, formalnego i kompozycyjnego do prezentowania swoich przemyśleń, odczuć i związanych z tym napięć emocjonalnych.

Dla Jana Astnera istotny jest sam temat, który bardziej niż jakikolwiek inny element dzieła pozostawia widzowi pole do dowolnej interpretacji. Każde wykonane przez niego malarstwo jest komunikatem. Dotyczy relacji jednostki z grupą i grupy wobec jednostki. W zestawieniu z nazwą serii jednym może kojarzyć się z jakimś wspomnieniem, innym z aktualnymi wydarzeniami.

Opisując relacje społeczne Jan Astner tworzy wielopoziomowe struktury malarskie. Używa elementów plastycznych w różnych stopniach współzależności. Artysta pracuje swobodnie, i zaskakuje widza różnorodnością technicznych oraz formalnych rozwiązań. Wyraźne struktury, laserunki, plamy cieniowane i zupełnie płaskie. Kontrasty kolorów, walorów, wielkości elementów.

W każdym obrazie Jana Astnera stykamy się z pewnego rodzaju uproszczeniem rozpatrywanego problemu. Artysta w sposób celowy ogranicza zakres cech stosowanych form wyłącznie do cech kluczowych. Koncentruje się na nich, tak aby temat swoich przemyśleń i spostrzeżeń zaprezentować jak najbardziej precyzyjnie.

-----------------------------------------

Wystawy:

Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach w Polsce, Belgii, Szwecji i Hiszpanii.

Międzynarodowe targi i salony sztuki

International Art Fair, Toulouse, France

Targi Sztuki Dostępnej, Warsaw, Poland

Luxembourg Art Week, Luxembourg

Salon d'art Carrousel du Louvre, Paris, France

Brussel Contemporary Art, Brussel, Belgium

Antwerpen Art Fair, Antwerpen, Belgium

O obrazie

Autor: Jan Astner

Tytuł: "Cumulations 030, 2018"

Technika: farby akrylowe na płótnie naciągniętym na krosno drewniane

Sygnatura: autorska, na odwrociu

Wymiary: 100 x 70 x 2 w cm /po obrysie obrazu/

           *przedstawiony na zdjęciu obraz w oprawie jest jedynie symulacją galeryjną

** istnieje możliwość oprawy obrazu po uprzednim uzgodnieniu z kupującym

MA-0002-21
1 Przedmiot